- 2010-02-03
„Polandia” – międzynarodowy program od WP.TV
W WP.TV trwają testy pilotażowej serii „Polandia” – pierwszego w Polsce, dwujęzycznego cyklu prezentowanego w całości w telewizji internetowej. Wystarczyły trzy tygodnie emisji, by program pod hasłem „Jest taki kraj w środku Europy…” zanotował ponad milion odtworzeń.
„Polandia” jest pierwszym serialem w rodzimym Internecie dedykowanym zarówno polskim jak i anglojęzycznym użytkownikom. Z myślą o serii powstał specjalny dział telewizji internetowej Wirtualnej Polski, gdzie pod adresem polandia.wp.tv internauci mają możliwość zadecydowania, z jakiej wersji językowej witryny chcą skorzystać. Na potrzeby wersji angielskiej został całkowicie przetłumaczony interfejs WP.TV, wraz z komunikatami systemowymi i nagłówkami poszczególnych sekcji.
„Polandia” ma bardzo prostą formułę. Każdy odcinek programu to luźna wypowiedź obcokrajowca przebywającego w Polsce, który komentuje różnice kulturowe bądź społeczne, pomiędzy jego rodzinnym, a naszym krajem – mówi Łukasz Skalik, kierownik obszaru serwisów telewizyjnych Wirtualnej Polski, odpowiedzialny za linię programową WP.TV – Charakterystycznym elementem serii jest jej szczery wydźwięk. W mediach spotyka się z reguły bardzo wyważone i pozytywne komentarze o Polsce. Rzadko otwarcie podejmuje się kontrowersyjne tematy związane z naszym wizerunkiem za granicą, czy negatywnymi stereotypami. Założeniem Polandii jest umożliwienie mieszkającym u nas cudzoziemcom przedstawiania swoich opinii o naszych cechach narodowych i naturze, słabościach i mocnych stronach. Już pierwsze audycje, mimo dość spokojnego wydźwięku, skłoniły internautów do szerszej, emocjonalnej dyskusji na forum programu.
W pierwszych odcinkach wystąpili: informatyk z Belgii, studentka z Iranu, DJ z Londynu, młoda lekarka z Bułgarii oraz Peruwianka planująca na stałe osiąść w Polsce. Jak się okazało, pomysł od razu znalazł uznanie wśród internautów. Oglądalność pilotażowej serii osiągnęła łącznie ponad milion odtworzeń i średnią ocenę 4 na 5 gwiazdek. Dodatkowe 200 tysięcy wyświetleń seria zanotowała na kanale autorskim WP platformy You Tube oraz na blogach i serwisach zewnętrznych względem portalu.
Patronat nad kolejnymi odcinkami serii objął Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie:
W projekt „Polandia” włączyliśmy się z wielką satysfakcją. Polska widziana oczami obcokrajowca to dla nas cenna informacja, zarówno z punktu widzenia oferty edukacyjnej dedykowanej studentom uczelni zagranicznych, jak i w kwestii zmierzenia się społeczności akademickiej z „polskimi” stereotypami, które krążą po świecie – mówi Piotr Bednarski z Biura Prasowego Kancelarii Rektora UEK – Na naszej uczelni rokrocznie kształci się kilkuset studentów z całego świata. Współpracujemy z ponad dwustoma partnerami zza granic, a nasi studenci poznają kultury najdalszych zakątków globu. Na UEK bardzo prężnie działają też międzynarodowe organizacje studenckie ESN czy AIESEC, który jest jednym z najlepszym komitetów lokalnych na świecie.
Studenci uczelni będą brać czynny udział w programie, opowiadając o swoich wrażeniach z pobytu w Polsce – na poważnie i z poczuciem humoru.
Planowana jest też współpraca w tym zakresie z Uniwersytetem Warszawskim.
„Polandia” jest kolejnym formatem WP.TV – obok serii Upd@te, Plotkarnia i Ślepa Kliszka – nagrywanym w całości w multimedialnym studiu Wirtualnej Polski, w oparciu o wykorzystanie tzw. technologii kluczowania tła (każdorazowo dynamicznego).
WP.TV stanowi ewenement na polskim rynku internetowym. Jako jedyni, w porównaniu z bezpośrednią konkurencją, z powodzeniem produkujemy autorskie formaty telewizyjne, notujące po kilkanaście milionów odtworzeń miesięcznie. Co ważne, można je zobaczyć wyłącznie na antenie WP.TV – mówi Łukasz Skalik – Nie ukrywamy, że sukces naszych serii skłania nas do myślenia o ekspansji również na rynki zagraniczne. W tym kontekście „Polandia” stanowi pewien eksperyment.
polandia.wp.tv
serie.wp.tv
Informacje dodatkowe o platformach telewizyjnych Wirtualnej Polski
Telewizję Wirtualnej Polski, WP.TV, ogląda regularnie co siódmy internauta w Polsce, plasując ją na szczycie projektów oferujących w pełni legalny i darmowy kontent wideo w Sieci (dane za: Megapanel PBI/Gemius, listopad 2009). WP.TV to obecnie 11 kanałów tematycznych: m.in. Showbiznes, Lifestyle, Sensacje, Moto, Film, Teledyski, Gry, Sport, Ukryta kamera. Można w nich za darmo oglądać ponad 27 000 materiałów filmowych,
w tym ponad 30 cyklicznych programów autorskich, przygotowywanych przez ekipę realizacyjną WP.TV. Dziennie w serwisie pojawia się średnio 50 legalnych klipów wideo. Stałymi dostawcami kontentu dla WP.TV są czołowe agencje prasowe świata – AP, Reuters, AFP. Materiały WP.TV można równolegle śledzić z poziomu telefonów komórkowych (m.wp.tv) oraz na ekranie telewizora, w stałych blokach programowych stacji ITV.
Platforma ToSieWytnie.pl agreguje twórców filmowych produkujących i umieszczających swój kontent w Sieci. Miesięcznie oglądana jest przez ponad milion realnych użytkowników (dane za: Megapanel PBI/Gemius, listopad 2009). Projekt w założeniu stanowi syntezę klasycznego serwisu hostingowego oraz telewizji internetowej. O przydzieleniu statusu członkowskiego danej grupie decyduje redakcja serwisu. W ten sposób tworzona jest sieciowa „elita” filmowców-amatorów produkujących legalny kontent wideo. Wyróżnikami platformy są m.in. nielimitowany czas trwania wgrywanych plików, „telewizyjna” rozdzielczość emisyjna playera wideo, w rozmiarze 720x404. Każdą z dodanych produkcji można równolegle śledzić, w dowolnym miejscu i czasie, z poziomu telefonów komórkowych, pod adresem m.ToSieWytnie.pl. W grudniu 2009 serwis otrzymał statuetkę Webstara Akademii Internetu w prestiżowej kategorii „Strona Roku 2009. Nowa Strona WWW".



Komunikaty prasowe
Informacje prasowe WP