100 najlepszych książek 2011 roku według dziennikarzy WP

Najobszerniejsze, prezentowane w polskich mediach zestawienie obejmuje m.in. powieści, biografie, reportaże, książki historyczne i zbiory opowiadań, o których najczęściej mówiono i pisano w minionym roku.

Które z wydanych w tym roku książek były najciekawsze, a które najpopularniejsze? Którymi zajmowano się mniej, choć zdecydowanie zasłużyły sobie na większy rozgłos?
W subiektywnym rankingu dziennikarzy serwisu ksiazki.wp.pl przedstawionych zostało 100 najważniejszych książek 2011 roku. W zestawieniu znalazły się pozycje zaliczane do literatury pięknej i literatury faktu. Biografie słynnych postaci, listy wielkich pisarzy, eseje, ale też fantastyka, horrory i kryminały, reportaże, wywiady, autobiografie i opowiadania. Pełen przekrój twórczości, od książki ambitnej do popularnej, od poważnej do zabawnej.

Spośród tysięcy tegorocznych premier dziennikarze Wirtualnej Polski wybrali aż, a właściwie zaledwie, setkę zasługujących na największą uwagę. Tych, które sprowokowały nas do najbardziej burzliwych dyskusji i tych, które najbardziej nas poruszyły. Tych najgłośniejszych i tych, które zupełnie niesłusznie mało kto zauważył – podkreśla Wojciech Sosnowski, p.o. Kierownika Serwisu Książka i Kultura, który wraz z Grzegorzem Wysockim i recenzentami WP dokonał zestawienia najlepszych książek roku.

W prezentowanej setce znalazły się m.in. bestsellerowa trylogia 1Q84 (rzecz nie tylko dla wielbicieli literatury Harukiego Murakamiego, ale także dla tych, którzy wkraczają w świat jego niebanalnej wyobraźni), Cmentarz w Pradze Umberto Eco (zawiera wszystkie zalety poprzednich powieści włoskiego autora: erudycję, zabawę konwencjami, gruntowną wiedzę historyczną i żywiołową, ciekawą fabułę), Mapa i terytorium Michela Houellebecqa (powieść wyróżniona Nagrodą Goncourtów), Taniec ze smokami George’a Martina (według opinii internautów genialna kontynuacja genialnej, epickiej sagi) a także Listy Lem – Mrożek.

Jeden z internautów w bloogu WP pisze: czytam, bo świat bywa nie do zniesienia, a fikcję łatwiej oswoić. Jednak w czasach kryzysu czytelnictwa, a jednocześnie zalania rynku propozycjami o nikłej wartości artystycznej, nagłaśnianie książek wartościowych ma szczególne znaczenie. Temu celowi służy właśnie plebiscyt Wirtualnej Polski.


http://ksiazki.wp.pl/

kontakt dla mediów

Michał Siegieda
Rzecznik Prasowy
michal.siegieda@grupawp.pl

Dorota Trojanowska
Specjalista ds. PR i Akcji Specjalnych
dtrojanowska@wp-sa.pl

Anna Matuszak
Specjalista ds. PR
amatuszak@wp-sa.pl

Anna Matuszak

powiązane informacje