Wirtualna Polska przechodzi na zieloną energię

Wirtualna Polska przechodzi na zieloną energię

Wirtualna Polska rozpoczęła proces przechodzenia na zieloną energię, który zrealizuje w kilku etapach. Od początku roku spółka kupuje energię wyłącznie z gwarancjami pochodzenia ze źródeł odnawialnych. Rozpoczęła się też budowa pierwszej, testowej farmy fotowoltaicznej. Od 2023 roku centra danych WP będą w pełni zeroemisyjne.

Największym źródłem emisji dwutlenku węgla firm technologicznych jest energia wykorzystywana w ich serwerowniach i centrach danych. W 2020 roku Wirtualna Polska wyliczyła i zmniejszyła tzw. ślad węglowy, czyli emisję gazów cieplarnianych wyrażoną w ekwiwalencie CO2. Emisja w 2020 była o ponad 14% niższa niż w 2019 roku, m.in. dzięki optymalizacji wykonanej w serwerowniach, wprowadzeniu energooszczędnych procesów chłodzenia i wentylacji.

Od początku 2021 roku plan przejścia na zieloną energię wszedł w kolejny etap. Wirtualna Polska kupuje wyłącznie energię elektryczną z gwarancjami pochodzenia z odnawialnych źródeł. Z końcem marca ruszyła budowa pierwszej, testowej farmy fotowoltaicznej. W ciągu dwóch lat spółka sfinalizuje zakup energii odnawialnej bezpośrednio od jej wytwórców. Od 2023 roku wszystkie centra danych WP będą zeroemisyjne, ich działanie będzie neutralne dla klimatu.  

wp naturalnie1

Na Stronie Głównej WP uruchomiony został licznik, który pokazuje, o ile dzięki wprowadzonym zmianom spadła emisja CO2 do atmosfery, w porównaniu do 2020 roku. Dodatkowo, użytkownicy Strony Głównej WP oraz ponad 20 serwisów należących do Wirtualnej Polski, mogą włączyć tzw. tryb ciemny. Pozwala on na oszczędność energii w urządzeniach wykorzystujących ekrany typu OLED, na przykład w telefonach komórkowych. Dzięki trybowi ciemnemu pomieszczenia, w których korzysta się z komputerów wieczorami, mogą też być mniej oświetlone.

Przełączenie na zieloną energię wspierać będą akcje redakcyjne i marketingowe, w których WP będzie zachęcać użytkowników do świadomych wyborów, dbania o środowisko i klimat.

o nas

Wirtualna Polska to holding spółek mediowych oraz e-commerce. Jest właścicielem portali WP i o2. Prowadzi specjalistyczne serwisy tematyczne i rozrywkowe, w tym m.in. money.pl, WP Wiadomości, WP SportoweFakty, dobreprogramy.pl i WP Magazyn. W branży e-commerce WP działa w obszarach turystyki, mody, wyposażenia wnętrz i projektowania domów, usług finansowych oraz motoryzacji. Wirtualna Polska nadaje również Telewizję WP dostępną naziemnie, na platformie cyfrowej, w najlepszych sieciach kablowych oraz usłudze WP Pilot.

kontakt dla mediów

Michał Siegieda
Dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej/Rzecznik Prasowy
michal.siegieda@grupawp.pl

Michał Siegieda

Agata Chaber
Specjalista ds. Komunikacji Korporacyjnej
agata.chaber@grupawp.pl

Agata Chaber